Epistola Pauli ad Galatas: item sex primaria capita christianae religionis, Arabice: Quibus ad finem adjunctum est Compendium Grammatias Arabice, authore Ruthgero Spey: Addita quoque est interpretation Latina ad verbum (eodem authore) reddita ||بسم الاب والابن والروح القدسَ اله واحد رسَالة بولسَ الرَسول الى اهل غلاطية
edition published: 2019-10-21Z
availability: Distributed under a Creative Commons Attribution 3.0 Unported License. (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)

Rutger Spey, روطجروس السفي, Epistola Pauli ad Galatas: item sex primaria capita christianae religionis, Arabice: Quibus ad finem adjunctum est Compendium Grammatias Arabice, authore Ruthgero Spey: Addita quoque est interpretation Latina ad verbum (eodem authore) reddita ||بسم الاب والابن والروح القدسَ اله واحد رسَالة بولسَ الرَسول الى اهل غلاطية, https://biblia-arabica.com/bibl/DPPBMW6G, https://www.zotero.org/groups/biblia_arabica/items/DPPBMW6G, https://www.zotero.org/groups/538215/items/DPPBMW6G, http://www.worldcat.org/oclc/922354518, Heidelberg, Iacob Mylius, 1583, Woodcut edition of the Epistle to the Galatians in Arabic and Latin; edited by Rutger Spey from an Arabic Ms. formerly at the Palatine Library, Heidelberg. Today it is preserved as MS: Vatican, Biblioteca apostolica vaticana, Ar. 23. Appended with unacknowledged excerpts from Postel’s grammar. In the introduction the editor dwells on the missionary argument in order to persuade the Elector Palatine to erect an Arabic printing press.

Spey, Rutger, and روطجروس السفي, eds. Epistola Pauli ad Galatas: item sex primaria capita christianae religionis, Arabice: Quibus ad finem adjunctum est Compendium Grammatias Arabice, authore Ruthgero Spey: Addita quoque est interpretation Latina ad verbum (eodem authore) reddita ||بسم الاب والابن والروح القدسَ اله واحد رسَالة بولسَ الرَسول الى اهل غلاطية. Heidelberg: Iacob Mylius, 1583.